Egyre többen gondolják, hogy Botka Szegeden nem csak fejlesztésekről szóló megállapodást írt alá Orbán látogatásakor, hanem a baloldal elpusztítását is magára vállalta. Tegnap beszéde totálisan hiteltelenné tette az MSZP miniszterelnök-jelöltjét, aki valamilyen rejtélyes belháborút kezdett saját pártja ellen is.
Az az út, amire az akarnok önjelölt, Botka László kényszerítette a Magyar Szocialista Pártot, az a pusztulásba vezet, A tavaly nyáron saját pártjában is megbukó szegedi polgármester - elveszítette a választmányi elnöki posztot - úgy döntött, mindenkivel leszámol. Az a mondata, amely saját pártjának szólt, miszerint aki részese volt a 2002 és 2010 közötti időszaknak, annak hátra kell lépnie, nyílt hadüzenet volt azok egy része számára, akik ott ültek a széksorokban.
Lépjen hátra Kovács László korábbi pártelnök és külügyminiszter? Lépjen hátra a Gyurcsány-kormány idején frakcióigazgató Tóbiás József? Lépjen hátra a korábbi frakcióvezető Lendvai Ildikó? Lépjen hátra a Gyurcsány-kormány korábbi minisztere, Szekeres Imre, államtitkára, Ujhelyi István Gőgös Zoltán és Baja Ferenc? Lépjen hátra az akkori budapesti elnök Molnár Gyula? Lépjen hátra a korábbi államtitkár és kétszeres miniszterelnök-jelölt Mesterházy Attila? Mind ott voltak Botka beszédén, és nyilván nem volt könnyű megtapsolni az említett mondatot. Még Nyakó Istvánt is visszahozták kommunikációs vezetőnek, aki Gyuircsány idején az MSZP szóvivője volt. Az MSZP szóvivője ma Budai Bernadett, a Gyurcsány-kormány szóvivője. Mindenki csomagoljon? Ilyen hosszú lenne Gyurcsány árnyéka, aki nyolc éve nem elnöke az MSZP-nek? Gyurcsány tehetne arról, hogy azóta négy elnöke volt a folyton megújulást hirdető pártnak?
És mi baja lett hirtelen Botkának Bajnai Gordonnal? Amikor Bajnai újra felbukkant 2012-ben és beszédet mondott a Szabadsajtó úton, Botka volt az egyik kísérője, most pedig kiderült: őt is meg kell haladni, az ő egyéves kormányzása is vacak volt, amely előkészítette Orbán országlását.
Botka hiteltelen politikus. Nem csak azért, mert két hónap alatt szétverte az ellenzéki együttműködést, hanem mert megtagadta saját múltját, korábbi parlamenti voksait. Botka mindent megszavazott. Bokros csomagját, Medgyessy osztogatását, Gyurcsány reformjait, például a vizitdíjat, majd Bajnainak a 13. havi nyugdíj elvételét. Amikor Gyurcsány 2006 októberében bizalmi szavazást kért magára, igennel szavazott a parlamentben. Most, 11 évvel később pedig megtámadja, mintha nem az ő folyamatos, éveken át tartó szavazatával kormányzott volna a DK mai elnöke. Hogy és miért lett hirtelen elítélni való a 2002 és 2010 közötti MSZP-SZDSZ-kormányok minden döntése, erőfeszítése?
Ma ott tart ez a krakéler figura, hogy plagizálással vádolja a Párbeszéd, őt tesz felelőssé a korábban biztatóan elkezdett tárgyalások lezúzásáért a MoMa. Bejelentkezett az LMP-nél, de nem álltak szóba vele, mondván, ők külön indulnak,az Együtt pedig már szintén ugyanezt közölte. Juhász Péter azt is hozzátette: Botka személye nekik nem elfogadható. Az egyetlen érdemi partner a DK lehetett volna, de úgy tűnik, Gyurcsány vérig sértésével az MSZP ezt is eljátszotta. Botka ma az MSZP miniszterelnök-jelöltje, bár ezt előre senkivel nem egyeztette, a párt kongresszusa ezt meg nem erősítette, és nincs a szocialistáknak egyetlen szövetségese sem.
Botka az egyetlen ellenzéki politikus, aki a sajtó teljes nyilvánossága előtt állhatott együtt Orbán Viktorral. Ráadásul ezt pártja miniszterelnök-jelöltjeként tehette meg. Mégsem mondta el ország-világnak Orbán előtt, hogy Orbánnak el kell tűnnie. Csak most, de ez nem egy nagy bátorság.
Baj van. Nagy baj. Az MSZP egy dolgot tehet, ha nem akar bűnbak lenni Orbán 2018-as győzelme miatt. Mihamarabb kihátrálnak Botka mögül, és újra leülnek tárgyalni az együttműködésről. Különben Molnár Gyulának lehet igaza. A pártelnök egy tavaly novemberi interjúban felvetette: 2018-ban megszűnhet az MSZP.
Ez az út, ahova Botka László kényszeríti őket, most oda vezet.