Lengyel László, akit fordított Cassandrának szokás hívni, mert minden jóslatának éppen az ellenkezője történik meg, súlyosat hibázott. Emberileg, erkölcsileg és politikailag is. Azt hitte, ez még a kilencvenes évek szoci világa, ahol majd ő elmutyizgat, elkavarhat. Bukása legyen okulás minden hasonló terveket szövő "értelmiséginek."
Lengyel László ma Botka László egyik tanácsadója, stábjának tagja. Talán innen jött az ötlet, hogy próbáljon meg ő úrrá lenni a pánikon, amely Gyurcsány Ferenc jelenléte miatt ismét elhatalmasodni látszik, és próbáljon olyan választási szövetséget gründolni, amelyből kihagyható a DK elnöke. Meg is hívta Molnár Gyulát, Botka Lászlót, Szigetvári Viktort, Juhász Pétert, Karácsony Gergelyt, és az egyik háttérdumcsira Hadházy Ákost, hogy mit lehetne kezdeni ezzel a Ferivel, aki itt van, itt is marad, és ha 2018 után is így lesz, már ő lehet a főnök.
Nehéz ügy ez, hiszen Botkának - már ha komolyan gondolta korábbi miniszterelnök-jelölti feltételeit, már vissza kellet volna lépnie. Az Orbánnal kedélyesen parolázó szegedi polgármesternek ugyanis nem jó a minden részletre kiterjedő előválasztást igénylő P, korábban PM javaslata. Nem megfelelő neki az sem, amit az Együtt már bejelentett, vagyis, hogy külön indulnak és nem lesz közös ellenzéki lista. Azt pedig végképp nem gondolhatta komolyan, hogy Gyurcsány nélküli DK-t gründol maga alá.
Ezek alapján Botka mostani jelenléte már önmagában érdekes, hiszen eredeti feltételei már megbuktak.
Lengyel azonban elkövette a legsúlyosabb hibát: elmérte a DK belső, szolidaritási erejét. Azt hitte, ha Niedermüller Pétert megkörnyékezi, mint egy állampárti ügynök, akkor eredményt érhet el, és belülről bomlasztva a DK-t próbálják rávenni Gyurcsányt a hátralépésre. Niedermüller azonban úgy viselkedett, ahogy kell. Azonnal jelentette a beszervezési akciót, ezzel az ügy a DK elnökének évértékelőjén nyilvánosságot kapott. A résztvevők azóta gyakorlatilag beismerték a titkos találkozók tényét.
Lengyel azért is rettenetesen ostoba, mert utána még le is nyilatkozza az ATV-nek, hogy az a véleménye, hogy Gyurcsánynak el kéne tűnnie, amely szintén felér egy beismerő vallomással. Más kérdés, mennyire demokrata az a pénzügykutató politológus, aki nem a választókra bízna egy döntést, hogy ki menjen és ki maradjon, hanem ha neki nem tetszik, akkor húzzon el és kész. Lengyel igazi állampárti figura maradt, még ha ki is zárták onnan. Úgy látszik, nem tanult belőle semmit.
Mindenki Gyurcsány évértékelőjéről beszél, a puccsisták magyarázkodnak. Nehéz kenyér ez, hiszen bonyolult elmagyarázni például Molnár Gyulának, hogy miközben rendszeresen egyeztet Gyurcsány Ferenccel, elfelejt beszámolni nélküle zajló, az ő bőrére menő diskurzusokról. Morál és politikai tisztesség a köbön...
Végezetül:
nem baj, hogy mindez kipattant, legalább mindenki látja, hogy ki kicsoda. Orbán pedig ettől még ne dőljön hátra. Ha meglesz a 106 egyéni körzetben a közös ellenzéki jelölt, simán elbukhat egy év múlva. Csak ahhoz ennél tisztességesebb politikusok kellenek. Lengyel László korábban azt írta, hogy a politikai hullája ott fekszik Bajnai Gordoné mellett. Akkor most már maradjon is így. TGM azt írja a HVG-n, hogy a DK ezzel nekiment az értelmiségnek. Tévedés, de TGM esetében nem az első és nem is az utolsó. Csak egy tisztességtelen machinációt lepleztek le. Ennek semmi köze az értelmiséghez. Az ötlet már már önmagában nem is volt értelmes.