Aki már dolgozott magyarként bármilyen nemzetközi szervezeteknek, annyit tehet, hogy sok sikert kíván Eörsi Mátyásnak. Aki magyarként dolgozott bármilyen nemzetközi szervezetnek, az tudja, hogy az alkalmazásnak első feltétele, hogy hazája kormánya támogassa. Máshogy magyar nem dolgozhat nemzetközi szervezetben. Sehol a világon, semmilyen pozícióban. Tehát aki Eörsit üti, azt akarja, hogy magyarok nélkül működjön az EU, az ENSZ, a NATO, az EBESZ. Csak gratulálhatunk ehhez az ostobasághoz.
Elolvasva Eörsi bejegyzését újra, látszott, hogy lesz némi hangzavar ez ügyben, és azt kellett látnunk, hogy Eörsi elkövetett egy hibát. Ebben a bejegyzésében, amelyben közli a világgal és az ország közvéleményével, hogy jelöltségét támogatja a magyar kormány, túlságosan hosszan és defenzíven fogalmaz, ráadásul helyet és lehetőséget terem értelmezési vitákra. Úgy tűnik első pillantásra, azoknak akik járatlanok a nemzetközi szervezetek működésének világában, mintha a magyar kormány, amely tagja a Demokráciák Közösségének, találta volna ki, hogy Eörsit jelöli erre a pozícióra.
És innen kezdve Eörsire (aztán a DK-ra, végül Gyurcsányra) sajátjai támadnak rá éhes falkaként és valamiféle erkölcsi magasabb rendűségre hivatkozva ugranak a torkának és olyan hangzavart teremtenek, amelyben bármiféle értelmes párbeszédnek a lehetősége az első pillanatban elvész. Nincs nagyon rá lehetőség, hogy tények sorakozzanak egymás mellett és egy normális vita végén eljussunk oda, hogy ha Eörsit végül megválasztják (erre semmi garancia nincs, sőt, esélyei nyilván szerények) a Demokráciák Közösségének főtitkárának, akkor ennek a demokrácia projekteket támogató, feltörekvő nemzetközi szervezet első embereként mit tehetne például saját országának érdekében.
Az információhiányos moralizálásban nincs alakalom elmondani, hogy a komolyabb nemzetközi szervezeteknél bizonyos pozíciókat csak úgy lehet elnyerni – és nem csak a legfelsőbb szinten – hogy ha a Külügyminisztérium támogatja az állásra pályázó jelöltet. Most akkor ugorjunk nekik és süssünk homlokukra bélyeget azoknak a magyar állampolgárokra akik az Európai Unió vagy az EBESZ misszióin dolgoznak, sokszor veszélyes körülmények között. Nem zavarja a kollaboránst kiáltókat, hogy a NATO-ban dolgozó magyar katonatiszt, akinek a nevét sem tudják, de hazánk biztonságáért dolgozik, nem dolgozhatna kormánya ajánlása nélkül? A mindenkori magyar kormány ajánlása nélkül.
Az, hogy Eörsi Mátyás elfogadta a kormány ajánlását, eddigi életútját nem nullázza sem szakmai sem erkölcsi értelemben, sem annak a politikai közösségnek, amelyhez tartozik, a hozzáállást a jelenleg hatalmon lévőkhöz nem változtatja meg. Aki utálja, ne ezért tegye. A Demokratikus Koalíció (és remélhetőleg a többi demokratikus ellenzéki párt is) vélhetően egy olyan Orbán utáni országot szeretne, ahol a napi rendes ügymenet része lesz egy ellenzéki szakember nemzetközi szervezetnél vállalt munkájának és ottani előmenetelének támogatása.
Ez ilyen egyszerű. És a fölényesen ítélkezőkről mond ítéletet saját tájékozatlanságuk, nem is létező morális felsőbbrendűségük mögé elrejtett korlátoltságuk.