Ahogy az várható volt, a rendszerbontónak nevezett népszavazási kezdeményezés már az aláírásgyűjtésnél elbukott. A fő felelős a Fidesz, amely szigorítva átírta a népszavazási törvényt, de hibásak a javaslatot végig nem gondoló civilek is.
A szükséges 200 ezer helyett 87 ezer aláírást gyűjtöttek a civilek, a mogéjük felsorakozó pártok és érdekvédelmi szervezetek az általuk javasolt népszavazás első kérdésének kiírhatósága érdekében. A többi állva maradt négy kérdésben nyilván hasonló lehet a végösszeg. Hogy ez kudarc? Annyi biztos, hogy nehezen magyarázható.
A civilek ezt már ott elrontották, hogy a pártokat kikerülve, azok megkérdezése nélkül 19 (!) kérdésben meghirdették a népszavazást március 15-én. Esélyt sem hagytak arra, hogy a politikában rutinos, hasonló helyzeteket már átélő politikai szervezetek esetleg figyelmeztessék őket arra, hogy 3-4 kérdésben is nehéz eljuttatni a témák tartalmát a választókhoz, hát még 19 esetében. Azt sem kapták meg a pártok, hogy esetleg más kérdéseket javasoljanak, ha már a civilek ragaszkodnak a népszavazáshoz.
Ahogy várható volt a fideszes káderekből álló Nemzeti Választási Iroda alaposan kiherélte a kezdeményezést. Öt, szinte neutrális témát hagytak a placcon. Olyanokat, amelyek esetében teljesen felesleges a népszavazás, hiszen egy sima feles kormánytöbbség dönthet például arról, hogy hány év legyen a tankötelezettség korhatára.
A civilek nem számoltak azzal sem, hogy kifelé kommunikálhatatlan, hogy a Fidesz átírta a régi szabályokat. Ma egy vizitdíjról sem lehetne népszavazni, nem is engedélyeznék. Eközben az érvényességi küszöböt négymillió szavazóra emelték. Ennek elérése gyakorlatilag lehetetlen vállalkozás.
A demokratikus pártok - a DK kivételével - beálltak a sorba és próbálkoztak a kérdőívekkel. Ha belegondolunk, hogy hat párt, több civil szervezet és szakszervezet tudott 87 ezer aláírást gyűjteni, az lehet a rossz szervezés miatt is, de valószínű, hogy a kérdések nem érték el az ingerküszöböt. 87 ezer végképp nekikeseredett, de megtévesztett polgár pedig elhitte, hogy a kötelező kamarai tagság megszüntetése majd megbontja Orbán rendszerét. Nehéz lenne a DK-ra is mutogatni, hiszen ha ez a sok szervezet tudott ennyi aláírás összeszedni, a DK-nak kellett volna a maradék 113 ezret?
Feltételezve az LMP, az MSZP, az Együtt, az MLP vagy a Szolidaritás jóhiszeműségét és tenniakarását, akkor meg kínos, hogy csak ennyi embert sikerült mozgósítaniuk. A DK bölcsen kimaradt a kudarcból.
A győztes a Fidesz, amely vigyorogva konstatálhatja: béna és megosztott az ellenzék, ráadásul hosszú időre elszállt az esélye egy reálisan kormánybuktatásra alkalmas népszavazás beindításának. Rosszmájúak szerint a kezdeményezők épp a Fidesz érdekeit szolgálták, hiszen előre tudhatták, ez a dolog bukni fog és a Fidesz érdeke minden csalódás, amely az ellenzéket érheti. Aggasztó, hogy október 23-ára újabb javaslattal is előrukkolnának a friss kudarc után.
Pedig a csend most jobb lenne egy kicsit.