Önnön vérében tocsog a balliberális oldal a közösségi felületen. Többen kivándorlással fenyegetőznek, mások - rossz szokásaik rabjaként - nekiugrottak a pártoknak. Lássuk, mi történt azon kívül, hogy Budapesten megtartották Az Élet Menetét, Tapolcán pedig egy SS-tetkós ember országgyűlési képviselő lett!
Sokan sápítoznak, hogy a Fidesznek és a Jobbiknak együtt kétharmada lett a választáson. Hadd jelezzem, hogy eddig is ennyi volt, csak éppen több ezres tételben a Jobbikhoz vándoroltak a Fidesz eddigi támogatói. Ilyen a körzet, nyilván ezért hozták így létre... Százalékos arányában a baloldal szinte ugyanannyit szerzett, mint egy esztendeje. Kevés? Persze, hogy az, de előtte Újpesten és Veszprémben - a független jelölt mögött felsorakozva - már győzni is tudtak, nem is beszélve Újpestről. Tehát óvatosan a harakirivel.
Érkeznek az első publicisztikai fordulatok, hogy szabad-e, érdemes-e nácinak nevezni a Jobbikot. Nem elfedése, leegyszerűsítése ez a "sablon" a Jobbik-jelenség leírásának? Mi, itt az Európa Kávézóban úgy gondoljuk, hogy egy olyan olyan párt és egy olyan nyilatkozatokat tevő személy esetében, mint a magyar országgyűlés új tagja, ez a jelző nem megspórolható. Ettől még nyilvánvalóan érteni kell azokat az embereket, akik rájuk, mint "tisztákra" szavaznak. Miből ered az erősödő társadalmi beágyazottság? Ha Budapest nem is, a vidék Magyarországa tényleg az aprított fát a nagyihoz becipelő, a cigányt munkára kényszeríteni akaró helyes, vizslasimiző srácokat látja bennük. Ráadásul nem minden szavazójuk náci. A többségük balra is tudott már szavazni és talán tudna is, ha találkozna ezekkel a pártokkal is a település főutcáján.
A baloldal számára is bőven akad tanulság. Valószínűleg nem volt jó a jelölt sem. Egy régi szoci Újpesten simán átment. Az inkább jobbos Veszprémhez egy független kellett a győzelemhez, a nagyon jobbos Tapolcán az újpesti recept végképp nem működött. Az MSZP által favorizált aspiráns rosszul kommunikált, még a szocialista vezetésű Ajkán sem tudta meggyőzni az embereket.
Bágyadtan ugyan, de olvasható némi gyurcsányozás is. Szabad volt-e a politika szürke pénzeiről, a korrupcióról beszélnie egy interjúban a DK elnökének? A szelektív olvasók és folyton károgók úgy látszik nem olvasták Schwartz Béla ajkai MSZP-s polgármester legutóbbi nyilatkozatait. Az egyik, a Magyar Narancsban éppen Gyurcsány Ferenc elhíresült interjújával egy napon jelent meg. Schwartz élesen bírálta az MSZP-t, annak megyei és országos vezetését. Most akkor ő is ártott, mint állítólag a volt miniszterelnök? Vagy mindketten előbbre láttak az orruknál, és leadták a vészjeleket? Vona Gábor pont azokkal a szavakkal örült valóban történelmi győzelmüknek, hogy ők azok, akik meghaladják a múltat. Amikor Gyurcsány a korrupció elleni küzdelemről, Schwartz az MSZP lassúságáról, reformhiányáról beszél, éppen arra hívja fel a figyelmet, hogy a hitelességet vissza kell szerezni, különben ott marad az újdonság és tisztaság fegyvere a Jobbik kezében.
Az MSZP úgy értékelt, hogy a Fidesznek el kell döntenie, hogy a demokraták oldalán állnak-e. Ezt mi nem értjük itt a kávézóban. Orbán már elég jelét adta annak, hogy hol áll. Nem érdemes a Fidesz demokratikus fordulatában bízni. A diktatorok nem változnak. Inkább sok terepmunka és új program szükséges. A korábban beváltnak gondolt receptek nagyrészt mehetnek a kukába.
A DK számára az is tanulság, hogy nem kell mindig azonnal az MSZP mögé felsorakozni, úgymond az egységes fellépés jegyében. A Demokratikus Koalíció nem lehet az MSZP KDNP-je. Igaz, várospolitikusaik kinevelése hosszabb folyamat lesz - alig pár hónapos önkormányzati képviselők sorakoznak a pártban -, de érdemes megfontolni, hogy nem kell mindig elfogadni az MSZP diktátumát. Elmúlt az a világ, hogy ők jelölnek, a többiek meg eldöntik, hogy csatlakoznak-e.
Az LMP két százaléka most nem osztott, nem szorzott, de ettől még itt az újabb bozonyíték, hogy önálló pólusként nincs jövőjük, Az együttes Juhász Péter örömét fejezte ki, hogy ők ebből most kimaradtak. Miközben országosan ez a párt nem is létezik. Veszprém megyében sincs egyetlen képviselőjük... Szerénység, elvtársak...
Talán nem volna helytelen, ha a civilek abbahagynák a pártok ekézését, mert bizony, nekik is szerepük van a jelenlegi helyzet kialakulásában. Ha vannak még egyáltalán létező csoportjaik, nos, ők sem tudtak jelöltet még csak javasolni sem. Könnyű úgy kiabálni az oldalvonalról, hogy minden párt hülye, hogy közben bennük még annyi szufla sincs. Az önállóságára és véleményformáló erejére oly büszke értelmiség és publicisztikai világ is elgondolkodhatna. Persze, a bírálat helyes és fontos, de a l'art pour l'art hiszti, a gúnyolódás, a cikizés, a béna emeszpézés, a gyurcsányozás a Fideszt menti és a Jobbikot támogatja.
Tapolca fontos esemény volt, de Orbánnak abban igaza van, hogy vasárnap után hétfő következik. Nem kell temetni a balliberális pártokat sem. Pozíciójuk ma töredezettségükben is erősebb, mint egy éve. Orbán hatalma és médiaereje megrogyott, de nagy küzdőként továbbra is ott ül a javakon és a titkosszolgálatokon. A Jobbik pedig nyert egy egyéni mandátumot, ettől még nem került kormányra.
A feladat adott: a demokratikus oldalnak új, bizony unortodox ötletekre is szüksége lesz, hogy győzelemre esélyes kihívó legyen a következő választáson. Ez a hajó nem ment el, csak még több munkát kell beletenni. Kérdés, ki tudja ezt a melót elvégezni?
Ja, a másik út a kockázatos forradalom... Amikor százezer demokrata úgy dönt, hogy blokkol... Ez ma nincs napirenden. A Facebook még sosem vett körbe, zárt le semmit... És nem is fog...