Erőset üzent a DK elnöke az éppen tisztújító szocialistáknak. A Demokratikus Koalíció nem csak kitette a néhai szocialista kormányfő fotóját, de párhuzamot is vont Horn Gyula és önmaga Európa-párti politikája között. Egy hasonlóság biztos van a két politikus között: mindketten nyertek választást. Lássuk, van-e még?
Valamikor az MSZP-nek több, mint kétmillió szavazója volt. Így volt ez 1994-ben, de még 2006-ban is. Ha ennyien szavaznának a baloldalra 2018-ban, Orbán bukna. Ha úgy tetszik, van több, mint kétmillió magyar, aki tud, képes szavazni a baloldalra. Ha nem teszi, nem zsigeri gyűlöletből nem teszi, hanem más okai lehetnek. De ha kell, ha onnan kapja az erőt, az víziót, a jobb élet reményét, akkor nem érdeklik Orbán nemzetinek hazudott szólamai és hazaárulózása, szavaz a baloldalra.
Ezt a kétmilliós tábort először Horn Gyula kalapálta össze, őket kell újra megtalálni. Itt vannak valahol, itt élnek köztünk, csak meg kell őket találni. A folyton megújuló, személycserékben veszteglő, belső harcokat vívó, de még mindig beágyazott MSZP, és az egységes, feltörekvő DK küzd ezért az örökségért.
Ez az örökség leginkább arról szól ma, hogy ha nagyon szaladsz elől és nem figyelsz a gyengékre, leszakadóknak, lassabbakra, előbb-utóbb egyedül maradsz. De szól arról is, hogy ne élj vissza a kormánytöbbséggel akkor sem, ha az kétharmados, maradj demokrata. Csinálj reformot, de népnevelés nélkül, és mindenekelőtt tudd a nemzet érdekét: hazánk jövője a Nyugat, az Európai Unió, biztonságunk záloga pedig a NATO. Horn képes volt együttműködésre - ha számos konfliktussal is -, pedig abszolút többsége volt. Az MSZP-SZDSZ koalíció pedig az ország érdekében és javára kormányzott.
Az MSZP menekültügyi vargabetűi, a Fidesszel kollaboráció felbukkanása, a más pártokkal együttműködés elutasítása a Horn-féle örökség elárulása. Ezt érezte meg a DK elnöke. Gyurcsány Európa-pártisága megkérdőjelezhetetlen, ma is a leginkább elfogadott magyar politikus Brüsszelben. Tud és akar is együttműködni másokkal, képes szociális érzékenységgel reformokban gondolkodni. Birtokában van a nyerés képességének.
Az MSZP - amíg az DK el nem verte Dunaújvárosban - pökhendien nyilatkozott mindenki másról. Aztán kiderült, a kutatók rosszul mérnek, a két párt közti távolság kampányhelyzetben szinte nem is mérhető - lásd európai parlamenti választás.
Gyurcsány Ferenc egy korábbi évértékelő beszédben azt mondta, a DK legyen a legerősebb párt a demokratikus oldalon. Jó nyomon jár, ha ehhez Horn Gyula híveit is felkutatja.