Letelt az első év Orbán Viktor harmadik kormányzati ciklusából. Odébb van még a választás, de jelenleg három aspiráns személye körvonalazódik a miniszterelnöki posztra. Kérdés, elő lehet-e jönni a semmiből negyedikként, vagy nem a semmiből, de a korábbinál erősebb karakterjegyeket felvonultatva. Nem kizárt, de kicsi rá az esély.
Orbánnak egy szavát sem lehet elhinni, akkor is hazudik, amikor két szó között levegőt vesz. Mégis, induljunk ki abból a nyilatkozatából, hogy a köztársasági elnöki poszt nem neki való, ő inkább maradna miniszterelnök. Esélyeit növeli, hogy nélküle nincs Fidesz és hosszú távon magyar jobboldal sincs. (Ha ugyan jobboldali, amit művel, ebbe most nem megyünk bele.) Tehát mindenki, aki retteg a "komcsiktól", akiben rögzült az a "csúnya"nyolc év, aki el sem bírja képzelni, hogy valaha ebben az országban a baloldal - értsd: demokraták - kormányozzanak, azoknak még menekülő út lehet Orbán személye.
Igaz ez akkor is, ha Orbán imázsa megkopott, túl régóta van a placcon, túl régóta szívja a hatalom mákonyát. Neve összefonódott a korrupcióval, a pökhendiséggel, nincs olyan társadalmi csoport, amelybe ne rúgott volna bele akkorát, mintha negyven méterről kéne szabadrúgást lőnie egy labdával. Pályája túl van a zeniten, pártja keresi a fogódzókat, több városban a bomlás jegyeit mutatja. Ugyanakkor minden hatalom birtokosa. Ül a pénzen, a hivatalokon, az országgyűlésen, a titkosszolgálatokon, az igazságszolgáltatáson. Bármire képes lehet hatalma megtartása érdekében. Kérdés, hogy ereje fogytával van-e még olyan mondat és cselekedet, ami nem hangzott el a szájából, vagy ne tett volna meg, és amely még segítheti egy kampányban? Orbánnak közeledik a naplemente, de semmiképpen sem szabad leírni.
-------------
Vona Gábor az új fiú. Aki Ózdon ovisoknak mesél, az eddig gondosan beépített nácizmust kívül tartaná a Jobbikon, vizslákat simogat, és némely ellenzéki párt azt is megteszi neki, hogy konferenciára hívogatja a szóvivőjét - teljesen értelmetlenül, ha csak nem a Jobbik népszerűsítése volt a cél. Pedig a Jobbik számos szervezetét saját párttagjaik jelentették fel, perekben öldöklik egymást, a falvakban azonban jól hat a rendet teszünk szlogenje. Különös, hogy senki nem firtatja orosz és arab kapcsolataikat, pénzügyeiket. Vona - korábban Zazrivecz, ezt csak a bevándorlók miatt jegyezzük meg - esélye a szüzessége. Még sosem kormányzott. Igaz, az őt körülvevő személyek között leginkább deportálási miniszterre találunk alkalmas személyt, de a hatalom környékén mindig felbukkanhatnak szakértők is.
Reményeit csökkenti, hogy a Jobbik, ha akarná sem tudná kiléptetni az országot az Európai Unióból. Képviselőikre, mint páriákra tekintenek Brüsszelben. Betyárseregeik, gárdáik szalonképtelenek, még az is lehet, hogy hatalomra jutás előtt szakítanának a középre tartó pártelnökkel. Ez az ország még sosem választott nyilas kormányt. Szálasi sem nyert volna sosem választást. A növekvő szegénység, kilátástalanság azonban terelhet még százezreket a mindent ígérő "tiszták" karmaiba. Az Európa Kávézóban nehezen tudjuk elképzelni, hogy a Jobbik választást nyerjen. Budapesti többség nélkül ez lehetetlen, márpedig a fővárosban a Jobbik nem tudott gyökeret ereszteni, legfeljebb a negyedik erő. Vona karaktergyilkosságát, ettől még illene elkezdeni.
-------------
Furcsa leírni, de a demokraták esélye Gyurcsány Ferenc lehet. Hátránya, hogy bár halványul a bélyeg, még mindig látszik rajta, amit Orbán rápecsételt. Kormányzásának megítélése ambivalens. Vannak, akik zengik nagyszerű eredményeit, mások szerint rosszul kormányzott. A DK-ból három év alatt tízszázalékos pártot faragott a folyamatos támadások ellenére is. Kérdés, mennyit tanult kormányzása kudarcaiból, érti-e már, hogy nem söpörhet el mindent a reformhevület, el tudja-e fogadtatni magát újra a balliberális oldallal? Karizmája mindenesetre ma is erős, legutóbbi brüsszeli útján már jobboldali uniós vezetők is fogadták és fotózkodtak vele. Személye megosztó - melyik politikusé nem? -, az a kérdés, talál-e utat újra kétmillió választóhoz.
Ahogy a kínálatot elnézzük, talán ő lehet alkalmas arra, hogy a Jobbik felé elkalandozott, nem náci, de szegény és csalódott százezreket visszavezesse a baloldalra. Korábban ezek ugyanis MSZP-szavazók voltak. Lehet finnyáskodni, hogy e tömegek identitása minimum bizonytalan, de a választást szavazatokra játsszák. Ezek maximalizálása szociális programmal lehetséges, persze a szociális piacgazdaság, a demokrácia és szabadság intézményeinek helyreállításával. Gyurcsány, bizony, kihívója lehet Orbánnak és Vonának is. Érdemes lenne beletörődni.
---------------
Ki van még? Senki. Jelenleg. Akik valamilyen Megváltóban reménykednek, csalódni fognak. Nem jön a szakértő, aki egyszerre teszi rendbe a gazdaságot és még kiváló politikus is, és eddig még a nevét sem hallottuk. Az MSZP-ben és holdudvarában már nincs már ilyen személyiség, a többi párt pedig a létezésért küzd, valódi karakterek nélkül. Az elmúlt háromnegyed év civil tüntetései sem hoztak olyan arcot, akivel felépíthető lenne egy tekintélyesebb konferencia, nem hogy az Orbán utáni Magyarország víziója, pláne, cselekvési programja.
Kizárni, persze, nem lehet, hogy jön valaki, akit nem ismerünk, vagy ismerünk, de eddig fel nem fedett képességeket csillogtat, és aki mágnesként vonzza majd a választói többséget. Ennek esélye azonban minimális.
Egy megosztott jobboldallal szemben egy egységes fellépésre képes demokratikus ellenzék minden korábbinál kevesebb szavazattal is választást nyerhet. Ezt is érdemes rögzíteni.