A Kávézóban csendesen ültünk és vártuk, hogy mi lesz a MOMA által meghirdetett tüntetéssel. Nem akartunk előzetesen állást foglalni, nem akartunk a kákán is csomót kereső brigád szerepébe kényszerülni, de aggódtunk, és sajnos igazunk lett. Ez a rendezvény többet ártott, mint használt a demokratikus ellenzéknek.
Több baj is volt ezzel a demonstrációval. Az egyik, hogy nem így kellett volna meghirdetni. Ha Bokros Lajos valóban szükségállapotot vizionál és aggódik az orbáni terror intézményesítése miatt, akkor nem meghirdet egyedül egy tüntetést, hanem megkeresi a többieket, hogy közös kiállást javasol. Egyúttal szónokokat is hív a többi, az övénél jelentősebb támogatottságú párttól, megkeresi az éppen szervezkedő pedagógusokat, orvosokat, nem akarnak-e ők is megszólalni az ügyben. De Bokros nem így döntött.
Fura is volt, hogy egyre nagyobb nyomást próbáltak gyakorolni a két mérhető támogatottságú ellenzéki pártra, az MSZP-re és a DK-ra, hogy küldjék el tagjaikat, szimpatizánsaikat egy másik párt rendezvényére, ahol ők amúgy nem kapnak lehetőséget. A kisebbek deklarálták a támogatást, de mögöttük emberek nincsenek.
Ez ügyben gond van Bokros Lajos hitelességével is, ugyanis öt éven át egy frakcióban üldögélt az Európai Parlamentben a Jog és Igazságosság nevű lengyel párttal. Kaczynski pártjával, amelyik most Orbánnal szövetkezve próbálja szétverni az Európai Uniót és momentán épp lebontja a lengyel jogállamot. Hogy tüntethet valaki Orbán ellen, aki Kaczynski elvtársaival bármiféle közösséget vállalt? Bokros ettől még kiváló közgazdász - ha a nép nem is akarja a javaslatait - és jó főpolgármester-jelölt volt, de ez a morális hiátus ebben a történetben mégis csak adekvát.
De akad is itt más probléma is. Amire Orbán készül, valóban a diktatúra teljes kiépítését cálozza. Az egyik utolsó tégla a falban. Egy ilyen horderejű ügyben nem lehet tévedni, ha az ellenzék az utcára vonul. Nem lehet ezer emberrel tiltakozni, mert Orbán fog röhögni a markába, hogy lám, ennyien félnek tőlem, ennyire képes az ellenzék, a többi magyar akkor velem ért egyet. Egy ilyen tüntetést heteken át kellett volna előkészíteni - ahogy a törvényjavaslat is legfeljebb februárban kerülhet a Ház elé. Lett volna idő a teljes ellenzék és a civilek felsorakoztatására, az üzenetek kialakítására, a költségek megosztására, hirdetések feladására, mozgósításra.
A MOMA most azt érte el, hogy amikor az orbáni törvény napirendre kerül, ugyanebben az ügyben - a mostani bukás után - már nemigen lehet kivinni az embereket. A hiba ugyanaz, mint amikor tavaly március 15-én a civilek előzetes egyeztetés nélkül 19 pontban népszavazást indítottak, majd jött a hiszti, hogy a pártok nem segítenek. Pedig azonnal látható volt, hogy kudarc lesz a vége. ahogy ennek az elő nem készített tüntetésnek is.
Itt a Kávézóban érdeklődve várjuk, hogy előzetes bejelentéseiknek megfelelően a Jobbik, az MSZP és az LMP milyen javaslatokkal gazdagítja Orbán terrortörvényét. Megint gazdagabbak leszünk néhány tapasztalattal.