Szerdán tartották az első tárgyalást a 2013 szeptemberében ledöntött hungarocell Orbán-bábu ügyében. A műsorvezetőt, Dopemant garázdasággal vádolják. Vártunk pár napot, hátha történik valami, de a mai napig nem szólalt meg a szervezők egy része és a zenész szakma sem - a rapper mellett. Csak a Szolidaritás viselkedik tisztességesen.
Az Európa Kávézó várja az Együtt és a Párbeszéd Magyarországért reakcióját, ahogyan a művész szakma kiállását is Dopeman mellett. A koncepciós per Bacsó Péter A tanú című filmszatíráját is felülmúlta, de mindazok, akik Dopemanből amúgy vállalhatatlan "alternatív köztársasági elnököt" csináltak, mélyen hallgatnak azután, hogy egykori támogatottjuk bajba került.
A per úgy áll, hogy a „tanúk” és a feljelentők azonosak voltak, magyarán a feljelentő tanúskodott a maga feljelentése mellett. A „tanúk” közül egyik se volt jogvégzett, ugyanakkor gyakran használtak jogi terminusokat, azaz mintha a szájukba adtak volna szövegeket. A „tanúk” egyike se volt jelen a szobordöntésen, beszámolóik a médiában tapasztaltakra korlátozódtak.
Minden „tanú” előadásában szerepeltek azok az elemek, amelyek látszólag bizonyítják a garázdaságot, mivel annak jogi fogalma szerint az követi el, aki „olyan kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen”. A riadalom, félelem, megbotránkozás szavak és azok metaforái minden vallomásban szerepeltek.
Miközben a vád az erőszakos, riadalmat keltő magatartás: a tárgyalás Dopeman „Bazmeg” című számának szövegének a felolvasásával kezdődött, mintha a vád azt akarná sugallni, hogy a dal önmagában erőszakos lenne.
A klipet egyébként 2011-ben, az Együtt–Korszakváltók későbbi alapítói közé tartozó Egymillióan a sajtószabadságért Facebook-csoport október 23-ai tüntetésén forgatták. A Facebook-csoport azóta beolvadt az Együtt pártba, mivel az megszüntette platformjait, így a Facebook-csoport adminisztrátora, Juhász Péter alelnökké nőtte ki magát. Hallgatása azért is gyanús, mert éppen maga hozott létre olyan virtuális platformot, amely a szabad véleménynyilvánítás mellett tört lándzsát, ők kérték fel Dopemant - máig felfoghatatlan okokból - alternatív köztársasági elnöknek. Nem szólal meg az Együtt párt első embere, Szigetvári Viktor sem, pedig a szobordöntés-akciót a korabeli tudósítások szerint a párt logója alatt is hirdették - még ha a rendezvény fő házigazdája a Szolidaritás is volt - elsőszámú szónoka az azóta külföldre elgaloppozott Bajnai Gordon, aki utóbb szintén elhatárolódott, mintha meglepte volna a szobordöntési akció. Nem szólal meg a Párbeszéd Magyarországért Párt sem, pedig amíg nem szakítottak az Együtt–Korszakváltókkal, addig Karácsony Gergely (PM) volt a párt kommunikációért felelős vezetője, egy ilyen performansz megrendezése pedig alapos kommunikációs irányítást igényel.
Most, és akkor is egyedül a Kónya Péter vezette, az Együttől azóta már leváló Szolidaritás vállalta a szolidaritást Dopemannel. Részt is vettek a tárgyaláson. Ez a korrekt magatartás.
Nem áll ki a zenész szakma sem Dopeman mellett és csendes az értelmiség is, amely végignézte a kordonbontást, 2006-ban Budapest felgyújtását, és azt is, amikor a fideszes viccember, Fábry Sándor leköpte Gyurcsány Ferenc fotóját.
Pedig egy fotó leköpése is okozhat annyi megbotránkozást, riadalmat, mint egy hungarocell bábu ledöntése.
Ilyenkor pontosan tudjuk, miért tart ott a demokrata oldal és a balliberális értelmiség, ahol.
Lent.
Hogy akarnak egy egész orbáni rendszert lebontani, megdönteni, ha egy bábu jelképes ledöntése nyomán szervezett kirakatper esetén is passzívak maradnak?