Aki gyurcsányozott, megbukott, Molnár Gyula ha vékonyat is, de mégis csak felhatalmazást kapott az együttműködésre - ezek a legfőbb tanulságai az MSZP kongresszusának. Ősszel már okosabbak leszünk, és látni fogjuk, hogy képes-e az ellenzék másfél év alatt összekalapálni egy kormányváltó többséget.
Már megint, ha úgy tetszik, még mindig Gyurcsány Ferenc az origo az MSZP-ben. Ez a tisztújítás is róla szólt. Voltak szavak, hogy ki milyen dögös pártot akar, jött szembe az unásig nyomott megújulás-mantra, de gyakorlatilag mindenki a DK elnökéhez, az MSZP egykori miniszterelnökéhez és elnökéhez mérte magát. A DK jön fel, látni kellett, hogy viszonyul ehhez az MSZP. A jelöltek nagyobb része a kampányban elérkezettnek látta az időt a korábbi vezetőjükkel való végleges leszámolásra. Ők mind el is hasaltak, egytől egyig.
Botka László bukott a legnagyobbat. A hírek szerint a Gyurcsány-fóbiás polgármester, amikor már veszni látta a választmányi elnöki pozíciót, azt is bedobta, hogy ha őt választják, vállalja a miniszterelnök-jelölti posztot is 2018-ban. És a küldöttek még így is elengedték a Medián szerint legnépszerűbb politikusuk kezét. (Vagy a Medián mért megint rosszul, vagy a küldöttek nem ismerik saját tagságuk véleményét. Igaz, a tagságot ők képviselik...) Az biztos, Botka mindent bedobott, de még így sem kellett... Elege lett a küldötteknek a diktatórikus választmányi vezetésből - mondják a bennfenntesek, ráadásul Szegeden is gyűlnek a konfliktusok. Ezzel eldőlt: Botka már nem lehet kormányfőjelölt két év múlva. Akit a saját pártja leszavaz, hogyan próbálhatna a demokratikus oldalon, pláne az országban többséget szerezni?
A Gyurcsányt a DK éléről visszaléptetni akaró Harangozó Tamás is orra esett. Ő a tipikus esete annak, aki annyira elvakult, hogy már arra sem emlékszik, hogy 2006-ban a Gyurcsány által hozott svungnak köszönhetően lett képviselő. Hasonlóan járt a legkevesebb szavazatot kapó Szanyi Tibor is. Ők ketten az elnökválasztás második fordulójáig sem jutottak el... (A Kávézó a dunaújvárosi időközi választás után megírta, hogy itt a gyurcsányozás vége, és igazunk lett...)
A győztes Molnár Gyula lett, aki Hiller István választmányi elnökkel tandemben vezeti az MSZP-t a 2018-as választásra. Hiller már tett ilyet Gyurcsánnyal is, igaz, más felállásban. Hiller még úgy is könnyedén verte Botkát, hogy sokan a szemére vetik, hogy megvédte Orbán kerítését, cserébe meg is dicsérte a diktátor, hogy milyen nemzeti. Molnár sikeres újbudai polgármester volt, és most megbízást kapott az ellenzéki együttműködés formálására. Tegyük hozzá, hogy soha ilyen alacsony támogatottságú elnöke nem volt az MSZP-nek. Molnár 55, Tóbiás 45 százalékot kapott. (Gyurcsány 2007-ben 89 százalékkal lett elnök, és még Mesterházy Attila is kétharmadot vitt Szanyival szemben.) Tanulságos az is, hogy Gyurcsány 2009-es lemondása óta hét év telt el, és az MSZP tegnaptól a negyedik elnökkel próbálkozik (nincs már Lendvai, Mesterházy és Tóbiás sem...). Futballban hét év alatt négy edző maga a szakmai halál. Mindig új emberek, módszerek, edzéstervek, csapatépítés, igazolások - ennyi változás nem a stabilitás, inkább a kapkodás jele. Tóbiás sokat dolgozott, de hiába a földügyi sikeres aláírásgyűjtés - az emberek nem hisznek semmilyen ellenzéki népszavazás sikerében -, a dunaújvárosi vereség lélekig hatolt, és ott vezetői kompetenciája is megrogyott...
Molnár Gyula okos politikus és jó szervező. A Kávézó közönsége abban bízik, élni tud a törékeny bizalommal. Tudja, hogy 2018 nem csak a személyes sorsáról dönt, hanem az MSZP jövőjéről és az országéról is. Mindenesetre biztató, hogy első nyilatkozatában elhagyta a Tóbiás-féle, az orbáni népszavazás kapcsán képviselt egyrészt-másrészt szöveget, és a DK, meg az Együtt után bojkottot hirdetett. Megfontolt mondat az is, hogy mindent a választási győzelemnek kell alárendelni. Ha az MSZP végre nem Gyurcsányt, hanem Orbánt akar váltani, akkor a párt nélkülözhetetlen fogaskereke lesz Orbán megbuktatásának. Ha folytatják a harcot az ellen, aki utoljára választást nyert a baloldalnak, akkor az MSZP ki fog esni az országgyűlésből. És abban Szanyinak is igaza van - bár csak ő vitt gój motorosokat Brüsszelbe -, hogy a szocikon belüli kollaboránsoktól, trafiktulajoktól, helyben a Fidesszel együttműködőktől el kell köszönni. Vagy Orbán, vagy demokratikus Magyarország. Nincs más út.
Most akkor ingujjat feltűrni! A DK és az MSZP együttműködése az alap. Ez a munka már ősszel elkezdődhet.